Adrian Despot este cel mai nou invitat al emisiunii LIDL „Bucătar fără Scăpare” (Video)

LIDL a început o nouă serie de emisiuni online haioase, în care pune în dificultate celebrităţi care vor să gătească. Echipa de şoc formată din chef Florin Dumitrescu şi Andrei Aradits, plus o bucătărie şi o cămară pline de capcane i-au jucat feste lui Adrian Despot, solistul Viţa de Vie în episodul 2. Îl puteţi urmări mai jos.

În primul episod am văzut-o pe Alina Ceuşan deschizând balul şi fiind sabotată de platforme rotative şi lacăte deschise pe întuneric. În episodul 2 Adrian Despot ne arată dacă e un artist şi în bucătărie, nu doar în studioul de înregistrări. Muzicianul a trecut prin 5 probe şi a trebuit să gătească o reţetă originală by Chef Florin Dumitrescu: ceafă de porc cu cartofi prăjiţi şi brânză rasă (Amuse Bouche). Chef Florin a reinterpretat o reţetă de bază pe care o asociază cu un rock star şi a transformat-o în fine dining.

Ingredientele au fost următtoarele:

• Morcovi | 100 g
  • Ceapă | 100 g
  • Unt | 100 g
  • Chimen

Fiecare probă a avut şi un timp limită, în care rockerul a trebuit să se încadreze pentru a găsi fie reţeta, fie ingrediente, fie unelte de gătit. S-a dat cu zarul, s-a mers prin labirint şi s-au deschis foarte multe lacăte. Am avut şi un cântec la ukulele, probleme cu făina, iar plating-ul nu a arătat rău deloc.

LIDL a pornit şi un concurs care îţi permite să intri în labirint şi să găseşti cheia ascunsă în spatele obiectelor. Ai un timp limitat şi numărul de clickuri este şi el limitat. Dacă ai văzut ultimul episod Bucătar fără Scăpare ai şi indicii care te ajuta să câştigi un voucher LIDL în valoare de 200 de lei. Puteţi participa la concurs aici.