Astăzi gătim aripioare în sos buffalo și cartofi la cuptor

Hello dragilor și bine v-am găsit la un nou episod din Gătim cu Denis! Astăzi o să gătim o rețetă foarte simplă, aripioare buffalo cu cartofi la cuptor, iar pentru această rețetă avem nevoie de:

Aripioare în sos buffalo și cartofi la cuptor

• 300 g aripioare
• 500 g cartofi
• 5 ml oțet
• 100 g unt
• 200 g faină

Pentru început am tăiat cartofii în forma dorită (wedges) și i-am pus la opărit în apă cu puțină sare, iar după câteva clocote i-am scurs de apă și i-am pus într-o tavă, și i-am condimentat cu sare, piper, chili și ulei de măsline, apoi i-am băgat la cuptor pentru 30 de minute la 180 de grade.

După ce am scăpat de grija cartofilor am opărit și aripioarele de pui, le-am răcit și la final le-am condimentat cu sare, piper și chili, apoi le-am lăsat câteva minute să-și tragă puțină aromă. Ulterior dăm aripioarele prin făină și apă de doua ori pentru a se forma niște fulgi, exact ca la KFC.

Prăjim pe rând aripioarele în baie de ulei, la foc mediu până devin aurii. Pentru sos punem într-o cratiță ketchup, Worcestershire, un dop de oțet, chili după gust, sare, piper și unt, apoi punem totul la foc mic și lăsăm să clocotească. Când sunt gata și aripioarele le amestecăm cu cât sos dorim, iar lângă punem și cartofii de la cuptor.

Vă mulțumesc mult că vă uitați la clipurile noastre și nu uitați să lăsați un subscribe și un share dacă vă place munca noastră. V-am pupat și spor la gătit!

#DegustamCuDenis

☎ TELEFON: 0722 640 239