­čŹŻ G─âtim ├«mpreun─â spaghete carbonara & spaghete cu somon ╚Öi pesto din p─âtrunjel

759

Ast─âzi g─âtim din nou ├«mpreun─â, a╚Öa cum v-am obi╚Önuit ╚Öi m-am g├óndit av├ónd ├«n vedere c─â toat─â luna decembrie o s─â-i fie dedicat─â m├ónc─ârii tradi╚Ťionale o s─â g─âtim ni╚Öte paste. ├Äncepem cu ÔÇ×CarbonaraÔÇŁ ╚Öi continu─âm cu ÔÇ×Pastele cu somon ╚Öi pesto de p─âtrunjelÔÇŁ. Mai sus ave╚Ťi reluarea video a LIVE-ului de pe YouTube, iar mai jos re╚Öetele scrise:

Pentru carbonara ave╚Ťi nevoie de:

• Bacon 50 Gr
  • Spaghete 100 Gr
  • Ou 1 buc
  • Parmezan 50 Gr
  • Sare
  • Piper

├Än primul r├ónd punem ├«ntr-o oal─â la fiert apa cu putina sare ╚Öi o l─âs─âm s─â clocoteasc─â apoi ad─âug─âm pastele amestecand din c├ónd ├«n c├ónd iar separat ├«ntr-o tigaie punem bacon-ul la prajit p├ón─â devine crocant. ├Äntr-un bol spargem un ou ╚Öi-l amestecam cu parmezan-ul ╚Öi pu╚Ťin piper. C├ónd au fiert pastele le ad─âug─âm peste bacon-ul pr─âjit, l─âs─âm totul s─â se tempereze apoi ad─âug─âm amestecul din bol(oul cu parmezan) ╚Öi regl─âm cremozitatea din apa pastelor. Poft─â bun─â!

Pentru pastele cu somon ╚Öi pesto de p─âtrunjel ave╚Ťi nevoie de:

• P─âtrunjel 1 leg─âtur─â
  • Unt 10 Gr
  • Ro╚Öii cherry 25 Gr
  • Sare
  • Piper

├Än primul r├ónd punem ├«ntr-o oal─â la fiert apa cu putina sare ╚Öi o l─âs─âm s─â clocoteasc─â apoi ad─âug─âm pastele amestecand din c├ónd ├«n c├ónd iar separat ├«ntr-o tigaie punem somonul ├«n pu╚Ťin ulei de m─âsline, dup─â ce s-a rumenit pu╚Ťin ad─âug─âm ro╚Öiile ╚Öi usturoiul, iar dup─â ce au fiert pastele le ad─âug─âm peste somon ╚Öi punem peste pesto-ul de p─âtrunjel ╚Öi regl─âm cremozitatea din apa pastelor.

Pentru pesto trebuie s─â op─âri╚Ťi pu╚Ťin p─âtrunjelul apoi ├«l blenda╚Ťi ├«mpreun─â cu parmezan, pu╚Ťin─â ap─â, nucile ╚Öi parmezan-ul p├ón─â devine o past─â.

V─â mul╚Ťumesc mult c─â v─â uita╚Ťi la clipurile noastre ╚Öi nu uita╚Ťi s─â l─âsa╚Ťi un subscribe dac─â v─â place munca noastr─â.#DegustamCuDenis

ÔśÄ TELEFON: 0722 640 239

PE NOI NE GĂSIȚI AICI: