🍽 Gătim împreună spaghete carbonara & spaghete cu somon și pesto din pătrunjel

Astăzi gătim din nou împreună, așa cum v-am obișnuit și m-am gândit având în vedere că toată luna decembrie o să-i fie dedicată mâncării tradiționale o să gătim niște paste. Începem cu „Carbonara” și continuăm cu „Pastele cu somon și pesto de pătrunjel”. Mai sus aveți reluarea video a LIVE-ului de pe YouTube, iar mai jos reșetele scrise:

Pentru carbonara aveți nevoie de:

• Bacon 50 Gr
  • Spaghete 100 Gr
  • Ou 1 buc
  • Parmezan 50 Gr
  • Sare
  • Piper

În primul rând punem într-o oală la fiert apa cu putina sare și o lăsăm să clocotească apoi adăugăm pastele amestecand din când în când iar separat într-o tigaie punem bacon-ul la prajit până devine crocant. Într-un bol spargem un ou și-l amestecam cu parmezan-ul și puțin piper. Când au fiert pastele le adăugăm peste bacon-ul prăjit, lăsăm totul să se tempereze apoi adăugăm amestecul din bol(oul cu parmezan) și reglăm cremozitatea din apa pastelor. Poftă bună!

Pentru pastele cu somon și pesto de pătrunjel aveți nevoie de:

• Pătrunjel 1 legătură
  • Unt 10 Gr
  • Roșii cherry 25 Gr
  • Sare
  • Piper

În primul rând punem într-o oală la fiert apa cu putina sare și o lăsăm să clocotească apoi adăugăm pastele amestecand din când în când iar separat într-o tigaie punem somonul în puțin ulei de măsline, după ce s-a rumenit puțin adăugăm roșiile și usturoiul, iar după ce au fiert pastele le adăugăm peste somon și punem peste pesto-ul de pătrunjel și reglăm cremozitatea din apa pastelor.

Pentru pesto trebuie să opăriți puțin pătrunjelul apoi îl blendați împreună cu parmezan, puțină apă, nucile și parmezan-ul până devine o pastă.

Vă mulțumesc mult că vă uitați la clipurile noastre și nu uitați să lăsați un subscribe dacă vă place munca noastră.#DegustamCuDenis

☎ TELEFON: 0722 640 239