Auschwitz­čśöAm trecut por╚Ťile infernului!

465

Hello dragilor ╚Öi bine v-am g─âsit la un nou vlog pe canal! Ast─âzi m-am gandit sa fac un episod diferit, asa c─â mergem la Auschwitz, lag─ârul unde au murit peste un milion de oameni, printre care ╚Öi mul╚Ťi rom├óni. S─â incepem!

Auschwitz
Dup─â cotropirea Poloniei, armata german─â a preluat, sub conducerea ei, caz─ârmile ora╚Öului Oswiecim, transform├óndu-l ├«n cel mai mare complex de lag─âre al perioadei naziste. Din vara anului 1940, Auschwitz a fost declarat lag─âr model ╚Öi pus la dispozi╚Ťia delega╚Ťiilor interna╚Ťionale, iar c├ónd au fost ├«ntreba╚Ťi de ce au ├«nfiin╚Ťat acest lag─âr, nazi╚Ötii au spus c─â este singura m─âsur─â apt─â s─â asaneze aceast─â lume de elementele ei precare.

At├ót ├«nainte, c├ót ╚Öi dup─â transportul lor, efectuat cu trenuri de marf─â, c─â ni╚Öte vite, deporta╚Ťii erau dispu╚Öi ├«n r├ónduri compacte ╚Öi sorta╚Ťi pe peroane. Trupele SS germane efectuau aceste opera╚Ťii de triere. B─âtr├ónii ╚Öi copiii erau desp─âr╚Ťi╚Ťi de grupurile apte de munc─â, preg─âtindu-se s─â fac─â ultimul drum al vie╚Ťii lor, c─âtre camerele de gazare, ascunse sub forma unor du╚Öuri. Deporta╚Ťii ap╚Ťi de munc─â au fost ├«ncartirui╚Ťi ├«n a╚Öa-numitele spa╚Ťii de carantin─â. Batjocori╚Ťi ╚Öi ├«nfometa╚Ťi, ├«╚Öi pierdeau ├«ncetul cu ├«ncetul personalitatea, la aceasta contribuind ╚Öi ├«nf─â╚Ťi╚Öarea lor, dup─â ce erau tun╚Öi. Urma ├«nregistrarea ╚Öi tatuarea respectivelor numere pe bra╚Ť ╚Öi drumul spre cazarmament, pentru a-╚Öi ridica ╚Ťinuta de lag─âr. Cel care supravie╚Ťuia carantinei urma s─â se integreze ├«ntr-o grup─â de munc─â, care-╚Öi avea sediul la Auschwitz III, lag─âr situat ├«n afara complexului, ├«n localitatea Monovitz.

├Än iulie 1947 Seimul Poloniei a hot─âr├ót transformarea lag─ârului de concentrare ├«n muzeu. Sculptori italieni ╚Öi polonezi, ajuta╚Ťi de comitetul interna╚Ťional Auschwitz, au ridicat un monument impresionant, dedicat victimelor holocaustului.
#history #war #romania #timisoara #bucuresti #cluj
#razboi