Ce mâncăm la Electric Castle 2018: iată truck-urile şi restaurantele participante

După Neversea urmează Electric Castle, care deschide balul petrecerilor din Cluj, prefaţând UNTOLD-ul. Electric Castle are loc între 18 şi 22 iulie la castelul Banfy Bonţida, judeţul Cluj. Pe noi ne interesează mai degrabă bunătăţile de la show, aşa că am pregătit o listă mai jos.

Ca de obicei e vorba despre burgeri, pui prăjit, gofre şi clătite, dar văd că s-au strecurat şi câteva elemente din bucătarii ale globului mai puţin prezente la festivaluri de gen. Apar şi produse bio, vegane şi cele mai sănătoase.

Iată câţiva participanţi:

• Cot Cot pe roţi: au fost prezenţi la Street Food Festival în multiple rânduri şi vând preparate pe bază de pui prăjit. Au chiar şi chicken burger şi la Electric Castle îi găsiţi la Beer Garden
  • Cheesecake Pops: o producţie locală clujeană şi spinoff din Marty Restaurants, acest truck/locaţie vrea să transforme cheesecake-ul în mâncare de festival, pe băţ. Să vedem dacă le iese, cu tot cu sprinkles sau nu
  • Camionetta: i-am tot văzut la festivaluri, precum Summer Well sau Comic Con şi au poate cea mai bună cocă de pizza din toate pizzeriile pe roţi. Rucola, bulion de calitate şi prosciutto fraged
  • Drunken Squid: fructe de mare, caracatiţă, calamar, uşor de mâncat la cornet şi fără abuz de ulei la prăjeală

• Marty Burgers: tot un spinoff din Marty Restaurants de la Cluj, dar axat pe burgeri
  • Moritz Eis: îngheţată premium, cu ingrediente bio
  • Zobuian: ne plângeam că doar Mr. Cannoli vinde cannoli la truck. Ei bine există şi Zobuian, care face nişte torturi demne de #foodporn plus cannoli
  • FruFru: e pe bază de produse sănătoase, precum supe cremă, iaurturi cu goji, salate cu pui şi ton
  • Indivan: mâncare indiană autentică
  • Yep’ n Yo: cele mai trăznite clătite, mov, verzi, albastre, cu fructe şi ciocolată

Cât despre muzicieni, îi puteţi asculta pe Damian Marley, Wolf Alice, Digitalism, Netsky, Excision, Son Lux, Jessie J, Nothing But Thieves şi Subcarpati. Întregul food lineup se află aici.