Descoperire culinară la Fehértói Halászcsárda în drum spre România

Astăzi, călătoria noastră gastronomică a început din Budapesta și a continuat spre România, cu o oprire esențială la celebra Fehértói Halászcsárda, urmată de o plimbare prin pitorescul centru al Szeged-ului.

Fehértói Halászcsárda: o aventură culinară de neuitat

Ajunși la restaurant, am fost captivați imediat de meniul lor tradițional. Fără să ezităm, am optat pentru două dintre specialitățile casei: supa de pește și tocănița de burtă cu cartofi natur.

Explozie de arome în farfuria noastră

Primirea mâncării a fost neașteptat de rapidă. Supa de pește ne-a întâmpinat cu o explozie de arome, perfect echilibrate între boiaua dulce, peștele proaspăt și legumele zemoase.

Generozitatea porțiilor, un adevărat test pentru pofta de mâncare

Porția de pește din supă a fost surprinzător de generoasă, demonstrând că o singură porție poate sătura ușor două persoane.

Tocănița de burtă – o surpriză gustativă

Continuând cu tocănița de burtă, am fost plăcut surprinși de gustul său intens și textura fragedă a burții, îmbogățită cu un subtil accent de chimion.

La final

Aceasta a fost aventura noastră culinară de astăzi. Nu uita să te abonezi la canalul YouTube Degustăm cu Denis și să apeși clopoțelul pentru notificări, pentru a nu pierde nicio aventură gastronomică!

Pe noi ne găsiți aici: