Experiența culinară extraordinară la Riyo Chinese Fusion din Timișoara

Astăzi vreau să vă povestesc despre o experiență culinară extraordinară pe care am trăit-o la deschiderea celui mai recent restaurant din Timișoara, Riyo Chinese Fusion. De cum am pășit în interior, am fost cucerit de designul asiatic al locului, iar gestul cu paharul de șampanie ca bun venit a fost o plăcută surpriză. Fiind o petrecere de deschidere, am avut privilegiul de a degusta o varietate de feluri de mâncare, într-un stil „sharing dishes”, exact cum se practică în Asia.

Aperitivele: un început promițător

Am început cu niște aperitive delicioase, precum edamame coapte pe jar, creveți în tempura cu wasabi și o salată răcoritoare. Crevetele în tempura m-a cucerit complet, trecându-mă printr-o explozie de arome, de la dulce la acru și ușor sărat, cu o notă subtilă de wasabi în aftertaste, ceea ce m-a fascinat. Salata, deși nu sunt în mod obișnuit un fan al acestui fel de mâncare, a fost pur și simplu divină, fiind proaspătă și având o combinație perfectă de dulce și acru, completată de textura crocantă a țelinei.

Principalele: o simfonie de gusturi

A doua parte a serviciului a fost și mai surprinzătoare, cu preparate precum dumplings și frigărui de vită cu sos de trufe și ciuperci. Dumpling-ul cu carne de porc a fost preferatul meu, având o compoziție minunată cu ardei și ghimbir, care au accentuat perfect gustul porcului. Tăițeii picanti cu legume au avut un farmec aparte, iar frigărui de vită au fost incredibil de fragede, depășindu-mi așteptările.

În concluzie, experiența la Riyo Chinese Fusion a fost cu adevărat memorabilă, oferindu-mi o călătorie gustativă autentică în inima bucătăriei asiatice. Cu siguranță voi reveni pentru a explora și alte delicii culinare pe care acest loc le are de oferit!

Vă invit să urmăriți și să vă abonați la canalul YouTube Degustăm cu Denis pentru mai multe aventuri culinare. Apăsați clopoțelul pentru notificări și împărtășiți conținutul cu prietenii voștri!

Contact și social media