PRO TV pregăteşte o emisiune despre vinuri şi crame, cu Andi Moisescu, Mugur Mihăiescu şi Cove

PRO TV pregăteşte pe lângă un nou sezon de Master Chef şi o emisiune despre vinuri şi crame. Accentul se va pune pe vinurile româneşti şi cramele din ţara noastră, dar deocamdată nu avem dată de lansare. Trebuie spus şi că această emisiune va fi una online şi nu TV.

Conform Pagina de Media, show-ul se numeşte Wine Trips România şi va lansat în această lună pe ProTVPlus.ro şi pe Voyo. Pe lista de invitaţi se afla Dragoş Petrescu, Vali Bărbulescu, Mugur Mihăiescu, dar şi Gabriel Coveseanu (Cove), Adrian Sînă şi Andi Moisescu. Împreună cu gazda acestei emisiuni, somelierul Sergiu Nedelea ei vor merge prin diferite zone ale ţării şi vor afla povestea cramelor de la noi.

În primul sezon veţi putea explora istoricul şi specificul a 8 crame din ţara noastră:

• Crama Lacerta
  • Crama Avincis
  • Crama Budureasca
  • Domeniile Tohani
  • Crama Serve
  • Crama Oprişor
  • Crama The Iconic Estate
  • Crama Vitis Metamorfosis

Pe lângă cele 8 episoade va fi unul extra, special despre Casa Timiş. Invitaţii vor face un tur al fiecărei crame şi vor degusta vinuri, aflând şi povestea fiecărei locaţii, istoria sa şi ce face special fiecare vin. Personal aş vrea să văd şi un episod despre o cramă din Republica Moldova, care are o piaţă senzaţională a vinurilor şi asta datorită perioadei când URSS făcuse Moldova sursa sa numărul 1 de vinuri, cu investiţii uriaşe, inclusiv în cea mai mare cramă subterană din Europa. E vorba despre Cricova, care găzduieşte un milion de sticle de vin.

Sursa foto