Târgul de Florii debutează pe 30 martie la Muzeul Ţăranului Român

Dacă am aflat deja când începe şi cât durează Târgul de Paşte din Bucureşti, hai să vedem cum stăm şi cu Floriile. Sărbătoarea celor cu nume de flori prilejuieşte un târg de Florii, care va avea loc în Bucureşti între 30 martie şi 1 aprilie 2018.

Se va desfăşura la Muzeul Naţional al Ţăranului Român, între orele 10:00 şi 18:00. Vizitatorii vor putea cumpăra ouă încondeiate tradiţional, dar şi degusta o sumedenie de cozonaci din toate regiunile ţării. Veţi putea admira acolo mobilier pictat, icoane, jucării, instrumente muzicale şi alte produse artizanale. Plăcintele (mai mult sau mai puţin de post) vor fi în varietate mare, de la cele cu varză la celebrele poale în brâu.

Biletul costă 4 lei, iar elevii, studenţii şi pensionarii plătesc 2 lei. Veţi găsi la eveniment ţesătoare, cusătorese, împletitoare, meşteri ai olăritului tradiţional şi meserii ce datează de sute de ani: iconari, lingurari, pietrari şi rudari. Revenind totuşi la ce ne interesează pe noi, adică bucatele, se vor putea degusta celebra turtă dulce de Harghita, dulciuri din Teleorman, miere, polen şi propolis, stinse cu palincă, vinuri şi unse cu dulceaţă.

Cum în ziua de Florii este dezlegare la peşte veţi putea încerca hamsii, borş pescăresc şi multe alte preparate din peşte.