Adio „Cămara Noastră”?; Sub-brandul de produse româneşti LIDL suspendat de ANPC

Primul scandal legat de latura sanitară a unui brand culinar din 2024 este aici. Pe 10 ianuarie 2024 am aflat că ANPC a închis firma producătoare a preparatelor branduite „Cămara noastră”, pe care le ştim de la LIDL. Motivul? Şoareci morţi şi preparate expirate.

Firma care realizează produsele de patiserie „Cămara Noastră – Poftă de România” a fost închisă temporar de către comisarii ANPC. Autoritatea Naţională Pentru Protecţia Consumatorilor a închis colaboratorul LIDL după ce a găsit rozătoare moarte, pânze de păianjen şi produse expirate în locaţia inspectată.

Reprezentanţii ANPC au declarat că în primele zile ale anului au derulat o campanie amplă de verificare a modului în care brandurile proprii, declarate „branduri româneşti autentice” respecta exigenţele legate de branduri. E vorba despre cele asociate marilor retaileri de la noi.

Iată ce a transmis ANPC:

După desfăşurarea controlului în cadrul magazinelor marilor retaileri, verificările comisarilor ANPC continuă, mergând pe lanţul de distribuţie, până la locaţiile în care articolele comercializate sub aceste mărci au fost produse. Scopul campaniei este acela de a se putea certifica folosirea exclusivă a ingredientelor româneşti la realizarea acestor produse, comercializate sub branduri cu încărcătură emoţională naţională, şi la care se folosesc reţete binecunoscute şi apreciate de către români.

Firma găsită cu probleme este SC Patisgal SRL, din Galaţi, care a primit două amenzi în valoare de 15.000 de lei. A fost oprită temporar şi prestarea de servicii în secţia de producţie patiserie şi s-a propus închiderea temporară a unităţii pentru o perioadă de până la 6 luni.

Au mai fost găsite acolosi chedere neigienizate, rupte, rugină, mucegai, materii prime expirate şi cu ingrediente lipsa de pe etichetă.