Burger King lansează propriul segment cafenea, cu frappe-uri, cafele şi deserturi

Marile lanţuri de fast food au început să se orienteze spre zone de cafenea în cadrul locaţiilor lor în ultimii ani. McDonald’s are deja un Coffee Corner, care are frappe-uri şi deserturi bunicele, KFC se laudă cu cafeaua din Seattle, iar acum reacţionează şi Burger King.

Americanii au lansat noul BK Cafe Concept, care include ice coffee, frappe-uri şi multe altele. Ni se promite cafea premium şi specialităţi pe bază de cafea, dar şi ciocolată caldă şi probabil cocktailuri fără alcool.

Iată cum sună meniul BK Cafe:

• Iced Vanille Coffee: cafea din boabe 100% arabica, cu sirop de vanilie şi frişcă
  • Mocha Frappe: blend din boabe de cafea arabica, cu frişcă şi aromă cremoasă a siropului Mocha
  • Iced Mocha Coffee: boabe 100% arabica combinate cu un sirop Mocha aromat şi gheaţă
  • Caramel Frappe: boabe arabica în variante blended cremoasă, cu aromă Caramel şi cu frişcă deasupra

Există şi cafeaua simplă, dar şi versiuni decaf. Pentru a promova acest concept de cafenea, Burger King a lansat un clip promoţional, în care ne prezintă recoltarea cafelei şi procesele prin care trece, direct din America de Sud. Între timp noi aşteptam în continuare revenirea Burger King pe plan local, cu restaurante dedicate noi.