Burgerul cu Nutella s-a viralizat pe Internet; Iată unde îl găsiţi!

Dacă am mai auzit de „pizza cu Nutella”, vândută de destul de multe pizzerii de la noi, ei bine un burger cu Nutella e un preparat alimentar aflat la graniţa dintre food porn şi greţos. Cei de la Food Insider l-au descoperit în Brooklyn şi avem detalii despre acest Frankenstein mai jos.

Restaurantul care prepară aşa ceva se numeşte Action Burger, se află în Brooklyn şi a cucerit deja social media. Pe lângă faptul că face blasfemia de a combina crema de alune şi ciocolată cu carnea de vită, acest burger înlocuieşte chilele clasice cu gofre belgiene. La interior găsim bacon, brânză, chifteaua de vită şi câteva linguri de Nutella.

Reacţiile publicului sunt mixte, unii considerându-l tentant, alţii primul pas spre un infarct şi diabet. Partea bună e că avem cantităţi mici de carne, pentur că orice 10-20 de grame în plus ar fi schimbat radical gustul. Combinaţia dintre dulce şi sărat a făcut mereu senzaţie, dar sincer să fiu cred că gustul de carne, bacon şi brânză este complet acoperit de zahărul din Nutella.

Următorul pas? Probabil un cheeseburger cu creme brule, care culmea… parcă nu sună chiar aşa de rău. Preţul este de 14.50 dolari şi aveţi mai multe detalii despre restaurant aici.