Ce mâncăm la Summer Well 2022? Lista food truck-uri + impresii

Vineri, pe 12 august a început festivalul Summer Well 2022, care se desfăşoară la Domeniul Stirbey, lângă Bucureşti şi aproape de Buftea. Headlineri sunt Arctic Monkeys, alături de Nothing But Thieves şi Jungle. Pe noi ne interesează mai mult latura culinară, aşa că azi, în a doua zi de festival va dezvălui ce puteţi degusta la eveniment şi ce food truck-uri sunt prezente. Aflaţi cum stăm cu preţurile şi care sunt impresiile despre cele degustate.

Organizare

În primul rând trebuie să ştiţi că plată se face cu brăţara primită la intrare, care se poate alimenta cu bani de la punctele de top up sau online. În mare sunt cam 3 zone mari de food trucks, una aproape de intrare şi acea incintă albă, una lângă cortul Orange şi una în formă literei „U” aproape de scenă Red Bull. Nu prea sunt cozi mari, în afară de momentele de foc dintre concerte. Timpii de aşteptare sunt mici, pe la 5-6 minute pentru preparate.

Lista food trucks:

• Captain’s Burger
  • Meat Busters
  • Mexican Bizness

Impresii şi Preţuri:

O pizză la Camionetta e în jur de 40 de lei, poate 43. Foarte bună, mai ales că am încercat o Capriciosa cu o anghinare foarte bună. Făcută rapid şi cu o şuncă de calitate, din Italia, aerata pe margini, tipic napoletana.

Cartofii de la Satisfry cu cheddar şi telemea sunt 34 de lei cornetul, în vreme ce două cupe de îngheţată de la Puro & Bio costă 20 de lei. Cartofii sunt din cei congelaţi, doar că au acea crestătură pe mijloc, că Dippers de la McDonald’s. Îngheţată e la nivel de Emilia/Gioelia şi recomand cea cu Gianduja.

Limonadă este 15 lei, o bere Corona este 20 de lei. Pepsi costă 12 lei, iar un shot de Jagger este 9 lei. Atenţie de unde luaţi Jagger, la scena principală se da jumătate de shot. Se vinde foarte multă apă Vitamin Montana, cu preţ de 10 lei, în cutii de carton, asta pare să fie produsul „cool” al festivalului. Mă mir să văd că au şi Mountain Dew. Am înţeles că Switch/Eat Asian are un Butter Chicken foarte bun, poate peste IndiVan.

Costă 43 de lei o porţie de calamar de la Drunken Squid, are o textură greşită, sos bunicel, dar nu e nimic special.

Bonusuri şi oferte speciale:

Atenţie la Fomizza, oamenii cu pizza care au o roată a norocului ce îţi poate aduce reduceri speciale şi oferte în funcţie de cum se învârte. Aveţi şi 10% reducere la Tazz cu un cod QR special la Burritos Guerrilla. Oamenii cu burrito de lângă Fomizza, Mexican Bizness oferă un shot de tequila gratis la fiecare burrito.