Ce mâncăm şi ce bem la SAGA Festival 2022: food truck-uri şi standuri pregătite (Foto)

SAGA Festival 2022 începe pe 3 iunie 2022 şi ţine până pe 5 iunie 2022, fiind cel mai mare festival de muzică electronică găzduit de Bucureşti în 2022. E alternativa Capitalei la UNTOLD şi s-a mutat de la Romaero Băneasa în 2021 la Arena Naţională. Evident se lasă şi cu food truck-uri şi cum am avut ocazia să trec pe acolo înainte să înceapă festivalul, vă spun mai jos ce vă aşteaptă acolo.

Totul începe pe 3 iunie 2022, de la ora 17:00, când are publicul acces. Cel mai ieftin bilet pe o zi costă 225 lei, iar abonamentul costă 599 lei pe 3 zile. Veţi putea asculta Dji ca Tiesto, DeadMau5, Salvatore Ganacci, Afrojack şi alte zeci. Vor fi peste 11 scene, inclusiv în afara stadionului, iar cea principală, Source va fi pe gazonul din Arenă. Există şi o roată panoramică în faţa sa.

Şi acum, ce ne interesează pe noi, mâncarea şi băutura! Foarte important: brăţara pe care o primeşti la intrare include şi cipul cu care poţi plăţi contactless la standuri. Se poate face top up online sau la casele de încărcare răspândite în zona evenimentului. Bira Moretti pare să fie principalul partener pe partea de bere, dar am văzut şi un stand Heineken Silver. Carrefour a amenajat o zonă de chillout, iar în rest veţi avea parte de Red Bull, Baccardi, gin tonic, sucuri carbogazoase şi alte băuturi de festival.

Am ochit şi nişte food truck-uri şi găsiţi lista mai jos:

• Crăpelniţa
  • Clătite La Nu Ştiu Cine
  • Bibo Burgers
  • The Smokers
  • Stand Kinder
  • Arome Healthy Bar
  • Tookie Meatless Street Food
  • Riders (mâncare libaneză)
  • Pizza Stamazzancoada
  • Jerry’s Pizza
  • Jerk Jamaican Chicken
  • IndiVan
  • Smokin’ Pig
  • Mizilicuri
  • twochefstruck

În altă ordine de idei, va fi şi o scenă Techno cu Rave Pit şi vom avea la subsolul stadionului, în parcare o scenă cu DJ autohtoni sub bagheta lui DJ Herodot. Dacă mai aflăm şi alte truck-uri revenim cu informaţii. Sigur mai apar altele şi mă aştept să vedem şi Burger Van, Bazz, Bubble Waffle, care sunt nelipsite de la evenimente de genul.

Detalii despre festival găsiţi aici.

Galerie food trucks: