Cel mai mare eveniment de Street Food, The Carnival începe la Bucureşti pe 6 septembrie 2019

Cel mai mare eveniment de street food al anului se numeşte The Carnival şi ia startul chiar spre finalul acestei săptămâni. Include o sumedenie de artişti, dar şi o sumedenie de food trucks, toate adunate la Romexpo în Bucureşti. The Carnival are loc între 6 şi 8 septembrie 2019 şi avem toate detaliile mai jos.

Conceptul de The Carnival a ajuns şi la Timişoara cu câteva luni în urmă, iar acum revine în Capitală. Gurmanzii se pot bucura de ultimele zile de vacanţă, dinainte de începerea şcolii în weekendul ce vine. Va fi o sărbătorire a street food, street art şi a muzicii. Carnavalul a ajuns la ediţia a treia şi va aduna peste 60 de food truck-uri din toate colţurile ţării.

10 bucătării internaţionale sunt reprezentate, de la cea asiatică la mexicană, indiană, americană, germană sau spaniolă. Balul e deschis pe 6 septembrie de către artişti precum Subcarpaţi, Paraziţii, Alternosfera şi Cred că Sunt Extraterestru. Sâmbătă, pe 7 septembrie cântă headlinerii Sunnery James & Ryan Marciano, dar şi Peter Bjorn şi John, plus Asian Dub Foundation.

Duminică se lasă cu Sunday Picnic, pe vibe-uri mai blânde, cu Nouvelle Vague, FiRMA, the Mono Jacks şi Byron. Iată lista completă a artiştilor:

• Sunnery James & Ryan Marciano
  • Gojira & Planet H
  • Firma
  • Zoli Toth
  • Jerry Ropero

Pe lângă muzică veţi avea şi o zonă cu freestyle rap, o zonă pentru cei mici. Vom avea şi un circ live, cu îmblânzitori de flăcări, personaje fantastice, clovni şi mimi. Şi pentru că am ajuns şi la zona de food, lineup-ul este gigantic. Găsim nume clasice precum Arepas Colombianas, Arrosticini, Burger Van, dar şi Circus Pub şi Camionetta, cu pizza sa napoletană.

Drunken Squid sunt maeştri ai midiilor pane şi calamarului prăjit, iar Famous Waffles au unele dintre cele mai bune gofre. Lazy Duck aduce pulled duck burger, iar Japanos propune o selecţie de sushi, ramen şi bento. Level Up aduce mâncare vegană, iar Zobuian are celebrele cannoli. Sunt şi alte nume pe care nu le-am mai auzit precum Via Gofreria, Wrap n’ Roll sau Plăcinte Boiereşti.

Abonamentul costă 69 de lei pe toate 3 zile, iar un bilet pe o zi este 39 de lei. Detalii şi bilete găsiţi aici.

Sursa foto