McDonald’s doreşte deschiderea de restaurante la Târgu Jiu

McDonald’s îşi continuă extinderea în România, anunţându-şi intenţia de a deschide primele locaţii în Târgu Jiu. Au început discuţiile cu autorităţile în această privinţă şi ar fi vizate unul sau două restaurante pe viitor. Primarul localităţii, Marcel Romanescu a fost contactat de către reprezentanţi ai companiei.

Se discută despre integrarea restaurantelor în incinta noului Stadion Municipal şi într-o zonă comercială din municipiu. Stadionul are atuul unei parcări cu 300 de locuri şi al amplasării centrale. Nu e prima încercare a McDonald’s de a intra în Târgu Jiu, existând tentative de ani buni, dar fără finalizare. Această zonă este una dintre puţinele din România care nu are un astfel de restaurant pe bază de burgeri.

McDonald’s are planuri mari pentru 2018, ce includ şi deschiderea unui restaurant nou în centrul Sibiului la vară. Asta după ce începea procedurile pentru a inaugura o locaţie nouă şi în Braşov spre finalul anului trecut. La ultima verificare franciza avea 67 de restaurante în ţara noastră, iar în 2018 ar putea ajunge lejer la 70. Am observat că atunci când intră într-un oraş nou Mc tinde să prefere centrele istorice.

Sursa foto