Un cofetar italian face senzaţie cu mici universuri sculptate în prăjituri

Arta de a lucra şi sculpta în ciocolată şi marţipan nu este nouă şi am văzut chiar torturi ce ajung să coste sute de mii de dolari, totul pentru măiestria implicată. Azi luăm contact cu opera lui Matteo Stucchi, un cofetar care transformă prăjiturile în mici universuri. Aveţi câteva mostre mai jos.

Patiserul din Monza adaugă chiar şi decoruri şi mici figurine în creaţiile sale pentru a le însufleţi. Este un fel de LEGO din cremă, budincă, zahăr, pişcoturi şi gogoşele. Vedem un tiramisu ca la carte, care este un veritabil şantier în plină construcţie, cu un exerciţiu de imaginaţie. Tot pe tematica construcţiei apare şi un soi de cremşnit, peste care este pus foietajul ca un acoperiş de o mini macara.

Cookies cu ciocolată devin leagăne, iar un lava cake savuros se transfiormă într-o aventură pe ape învolburate. Bezelele, căpşunile şi profiterolul capătă cu toate roluri industriale în creaţiile lui Matteo. Până şi banalii omuleţi de turtă dulce primesc un…. twist. Cofetarul continuă să posteze creaţiile sale pe contul de Instagram, pe care vi-l recomand aici.

În vârstă de doar 26 de ani, tânărul este în plin avânt, înzecindu-şi numărul de followeri în ultima săptămână.