Emisiune culinară nouă la Antena 1: „Chefi fără limite” combină călătoriile cu cei 3 chefi „la cuţite”

După câteva experimente la nivelul emisiunilor culinare pe plan local, acum se încearcă încă un format în România, cel care combină aspectul gastronomic cu cel turistic. Rezultatul este „Chefi fără limite”, care va lua locul lui „Chefi la Cuţite” în grila Antena 1. Avem detalii mai jos.

Chef Sorin Bontea, Florin Dumitrescu, Cătălin Scărlătescu vor pleca într-un adventure-cooking shoow, primul de acest tip din ţara noastră. „Chefi fără limite” se va filma în insulele greceşti şi avem de-a face aici cu un format original de emisiune, care va aduce în faţa publicului preparate sofisticate şi inspirate de regiunile vizitate, unde au loc filmările.

Se păstrează totuşi o parte din conceptul „Chefi la cuţite”, iar fiecare chef va avea propria echipă. Probele vor fi mai complexe acum şi mai puţin statice. Bucătarii vor trebui să se lupte pentru a face rost de ustensilele şi ingredientele necesare. Nu le va mai sta la dispoziţie o bucătărie complet utilată. Iată şi câteva citate de la chefi despre acest show:

„Eu sunt obișnuit cu aventura, m-am reîmprietenit cu ea acum ceva vreme, iar dacă o combin și cu bucătăria… cred că o să iasă ceva foarte tare!” – chef Sorin Bontea

„Eu le-am tot vorbit colegilor mei despre călătorii, știu deja că sunt îndrăgostit de Grecia, așa că să gătesc și să văd cele mai frumoase insule grecești este pentru mine competiția perfectă” – chef Cătălin Scărlătescu

„Intrăm într-o competiție cu șanse egale. Pentru oamenii de acolo suntem și noi niște concurenți, pentru că nu ne cunosc, nu au auzit de noi. Așa că va trebui să luptăm pentru fiecare probă, fiecare avantaj.” – chef Florin Dumitrescu

Ca prezentator o vom avea pe Irina Fodor, care i-a luat locul Ginei Pistol în sezonul 9, când Gina a născut. Irina va avea şi un co-prezentator al cărui nume nu a fost dezvăluit încă. Chefii vor merge în insulele Chios, Lesbos, Corfu, Creta şi Naxos. Chefii se vor alătura concurenţilor pentru a ajuta echipa să câştige.