Rețetă Tigaie Picantă cu Cartofi Natur 🎅 #12 VlogMas🎄 Culinar cu Denis

🍽 Salut, iubitori de gastronomie! Sunt bucuros să vă întâmpin din nou pe canalul nostru de YouTube, Degustăm cu Denis! Dacă nu sunteți deja abonați, vă invit să vă abonați acum pentru a fi mereu la curent cu cele mai delicioase rețete și aventuri culinare. Nu uitați să apăsați butonul de abonare și clopoțelul de notificări pentru a nu rata niciun episod delicios!

Ingrediente pentru 2 porții

Pregătirea legumelor și cartofilor:

• 1 ceapă mare, tocată fin
  • 4 căței de usturoi, mărunțiți
  • 1 ardei roșu, tocat cubulețe
  • 1 ardei iute, mărunțit (opțional)
  • 4 cartofi, tăiați cubulețe
  • 1 legătură de mărar proaspăt
  • 2 cuburi de unt
  • Sare și piper după gust

Pentru tigaia picantă de porc:

• 400g carne de porc, tăiată în cuburi
  • 3-4 căței de usturoi, mărunțiți
  • 1 ardei iute, mărunțit (opțional)
  • 1 ceapă, tocată
  • 1/2 cană de vin alb
  • 1 linguriță boia dulce
  • 1 ceapă verde, tocată
  • Ulei de măsline pentru gătit

Mod de preparare

Etapa 1: Pregătirea legumelor și cartofilor

Tocați ceapa, usturoiul, ardeiul roșu și ardeiul iute. Tăiați cartofii în cubulețe mici. Fierbeți cartofii până devin pufosi, apoi adăugați mărarul proaspăt și cuburile de unt, amestecând bine. Adăugați sare și piper după gust.

Etapa 2: Pregătirea tigăii picante

Într-o tigaie cu ulei de măsline, căliți usturoiul, adăugați carnea de porc și lăsați-o să se rumenească. Adăugați ardeiul iute, ceapa, stingeți cu vin alb și adăugați boia dulce. La final, adăugați ceapa verde tocată.

Etapa 3: Savurarea rezultatului

Delicioasa noastră tigaie picantă de porc cu cartofi natur pentru 2 porții este gata! Aroma îmbietoare și combinația de arome vor face din această masă o experiență culinară memorabilă. Nu uitați să vă abonați la canalul nostru pentru a nu rata viitoarele rețete delicioase și să ne lăsați un like dacă v-ați bucurat de acest episod. Până data viitoare, poftă bună!