Bucharest Street Food Festival 2024 debutează la final de aprilie; Ce vă aşteaptă acolo?

Acum că avem o vreme cu 30+ grade Celsius, era doar o chestiune de timp până ce aveam să vedem că încep evenimentele de tip street food. Un exemplu este Bucharest Street Food Festival 2024, care are loc între 27 şi 28 aprilie 2024, adică weekend-ul viitor. Ce vă aşteaptă acolo aflaţi mai jos.

Zeci de food truck-uri se adună pe Bulevardul Kiseleff, în zona parcului Kiseleff şi mă aştept să avem şi concerte. În general trupe ca ROA sau OCS vin la aşa ceva, dar acum ştim doar de DJ sessions. Printre bunătăţi se vor număra burgeri zemoşi, tacos, fructe de mare prăjite, îngheţată cu topoping-uri inedite şi gofre mari cu bule şi creme.

La ultimele evenimente street food la care am fost se găseau cam aceleaşi food trucks. Camionetta se ocupă cu pizza, Pleskaviţa van cu mâncarea specific sârbească, un fel de chiftea de carne tocată aromată, într-o pâine de casă. Nu lipsesc alternative sănătoase, ca Arepas Colombianas, mici chifle de mălai cu pui aromat şi avocado, dar şi inele de caracatiţă şi calamari la Drunken Squid.

Mai sunt şi multe truck-uri cu burgeri, evident, pulled pork, pui la gofra şi con şi alte nebunii.

Intrarea este liberă, iar de organizare se ocupă Gourmet Entertainment.