CEL MAI SCUMP LANGOSÔÇóPREPARAT ROMANESC IN BUDAPESTA­čŹľ

355

­čŹŻ Degust─âm cu Denis te invit─â ├«ntr-o c─âl─âtorie culinar─â prin lumea deliciilor gastronomice. ├Än ultimul episod, am explorat pitorescul Budapesta, plimb├óndu-ne pe malul Dun─ârii ╚Öi descoperind frumuse╚Ťea str─âzilor capitalei. Pr├ónzul nostru a ├«nceput cu dou─â delicioase langos-uri.

Primul langos a fost o explozie de arome, ├«mbin├ónd sm├ónt├óna cremoas─â, cascavalul savuros ╚Öi crocantul bacon. Aceast─â combina╚Ťie a adus o textur─â interesant─â ╚Öi gusturi intense.

Cel de-al doilea langos ne-a purtat într-o călătorie gustativă aparte, cu smântâna delicată, branza de capră bogată și ceapa verde proaspătă. Această variantă a adus un echilibru rafinat între aromele cremoase și cele picante.

Seara, am continuat cu o cin─â de excep╚Ťie la restaurantul Kiosk, unde am savurat un starter rafinat alc─âtuit din crem─â de dovleac cu branza, baba ganoush, hummus, crem─â de branza cu ardei ╚Öi un pateu delicios din ficat de pui, eviden╚Ťiat de aroma subtil─â a chimionului. La felul principal, am ales un cod preparat sous vide, ├«nso╚Ťit de un bisque delicios ╚Öi cartofi naturali cu m─ârar, al─âturi de paste cu vit─â. Desi vita a fost g─âtit─â well done, a r─âmas surprinz─âtor de fraged─â, iar pastele au impresionat cu consisten╚Ťa perfect aldente. Un moment de rafinament culinar, capturat cu pasiune ╚Öi gust de Degust─âm cu Denis.

­ččó SITE: KIOSK Budapest | ├ëlm├ęny, mindig, mindenkinek https://www.kiosk-budapest.hu/en/
­ččí ADRES─é: KIOSK-BUDAPEST
1056 Budapest, M├írcius 15. t├ęr 4.
ÔśÄ TELEFON: +36-70-311-1969

#Restaurant #timisoara #budapest #bucuresti #food #foodvlog #restaurant #travel #vlog #review #romania #foodreview #hungary

PE NOI NE GĂSIȚI AICI:
ÔşÉ https://degustam.ro/