Escapadă culinară în Rimetea: Experiențe autentice cu gulaș și produse locale

Explorare culinară și tradiții în Rimetea, Alba

Călătoria noastră culinară începe din Timișoara, cu destinația Rimetea, un sat pitoresc din județul Alba, recunoscut pentru peisajele sale încântătoare și atmosfera liniștită.

O experiență culinară de neuitat la Conacul Secuiesc din Colțești

Vizita noastră la Conacul Secuiesc din Colțești ne-a oferit șansa de a gusta din bucătăria tradițională maghiară și locală. Cu o rezervare făcută din timp, am avut ocazia să ne bucurăm de ospitalitatea lor remarcabilă.

Explorând meniul și alegerile noastre

Meniul divers ne-a captat atenția, alegând un platou tradițional pentru două persoane și două tipuri de gulaș: clasic unguresc și cu fasole.

Delicii locale și arome autentice

Platoul tradițional, bogat în delicatese locale cum ar fi brânzeturile marca Torockoi, a venit acompaniat de slănină, jumere, ceapă roșie, murături și salam. Gustul autentic al ingredientelor locale a fost evident și foarte apreciat.

Degustând gulașurile autentice

Gulașul unguresc și cel cu fasole, servite fierbinți în tuci, ne-au încântat papilele gustative, fiecare cu particularitățile sale. Gulașul cu fasole ar fi beneficiat de un adaos de fasole pentru un gust și mai bogat.

Urmăriți-ne pentru mai multe aventuri culinare

Nu uitați să vă abonați la canalul nostru YouTube, Degustăm cu Denis, pentru a nu pierde niciun episod din aventurile noastre culinare! Apăsați clopoțelul pentru notificări și împărtășiți conținutul cu prietenii.

Ne găsiți pe: