Glovo primeşte reţea de socializare, video-uri cu preparatele, alte funcţii noi

Glovo vrea să treacă la nivelul următor de evoluţie al aplicaţiei sale şi a anunţat funcţii noi pentru app. Aparent primeşte un soi de „reţea de socializare”, clipuri video cu preparatele, dar şi o zonă de restaurante şi mâncăruri preferate. Aceste funcţii vor sosi în România peste o lună.

Acesta e poate cel mai mare upgrade de funcţionalitate făcut de spanioli aplicaţiei lor. Mă rog, „spanioli” e mult spus, deoarece Glovo face parte din grupul german Delivery Hero. Glovo a lansat pentru început în Barcelona 3 funcţii noi:

• videoclipuri cu preparatele de la restaurante
  • o listă de favorite pentru localurile preferate, dar şi mâncărurile favorite (inclusiv în funcţie de locul din care daţi comenzi, acasă sau la birou)
  • funcţie de socializare: lista de prieteni şi posibilitatea de a vedea ce comandă şi recomnda ei.

Glovo şi-a dat seama că multă lume intră în aplicaţie şi nu ştie ce să comande. Aici intervin video-urile, care sunt mai explicative şi detaliate decât banalele fotografii. Compania a făcut şi un studiu, ce arată că în 35% din cazurile în care utilizatorii intră în aplicaţia Glovo, ei nu ştiu ce să comande. Pentru început noile funcţii sunt active în Spania, dar ulterior vor sosi şi în celelalte 22 de ţări în care operează Glovo.

România se află în top 3 pieţe la nivel de grup şi am stabilit şi recorduri de comenzi la burgeri sau pizza. 50 de ingineri software au lucrat la aceste noutăţi, pe parcursul a 4 luni. Prima funcţie e cunoscută ca „Picks” şi îţi permite să creezi liste cu restaurante şi preparate favorite. Vă puteţi şi conecta cu prietenii, preluaţi din agenda din telefon, trimite invitaţii şi să vă inspiraţi de la comenzile lor.

În cele din urmă video-urile vor fi detaliate şi au şi buton de adăugare la coşul de cumpărături. În România sunt aşteptate în jur de 300-500 de restaurante să folosească nouă funcţie.