Street Food Festival Timişoara 2019: Stradale & Shanghai, Staropramen şi super paella (Galerie foto + video)

Street Food Festival îşi continuă marşul triumfal prin ţară, iar oprirea actuală este la Timişoara. Pe parcursul acestui weekend puteţi degusta bunătăţi de la toate food truck-urile listate aici. Am trecut şi noi pe la eveniment, în Parcul Rozelor şi avem câteva impresii mai jos.

Am fost la Street Food Festival fix între prânz şi cină, pe la ora 18:00, poate nu chiar ora ideală de degustări. Chefii practic se odihneau, iar perioada de foc trecuse (nu şi în termometre). Pe un fundal de muzică indie ne-am răcorit cu nişte Staropramen, berea oficială a festivalului, pentru a filma apoi un interviu cu cei de la Shanghai.

Mărturisesc că am trecut la multe street food-uri, dar cumva nu am mâncat până acum mâncare asiatică, fiind mereu tentat de burgeri, tortilla, coaste sau clătite.

Am aruncat un ochi rapid şi la Stradale, fără a îl găsi pe Chef Foa, dar am văzut cum se pregătea o salată acolo şi mi-a plăcut decorul inspirat de natură şi rustic, cu multe plante. În meniu tronau wok cu creveţi şi legume (25 lei), wok cu legume la 20 de lei şi gyros de porc la 25 lei.

La Cimbru mergea treaba bine, cu nişte steak-uri de toate frumuseţea și chefi amiabili. Textura e perfectă, cum se vede în fotografii.

Paella a fost cea cu care am încununat această zi de Street food şi nu m-a dezamăgit, fiind excelentă. Orezul era între al dente şi bine făcut, scoicile se topeau în gură, iar legumele adăugau savoare extra.

A fost şi prima oară când am văzut Churros pe viu, cu sos de vanilie, ciocolată şi fructe de pădure la Pokka.

Aveţi aici un clip cu întregul vibe al festivalului:

Următoarea oprire e la Braşov în weekendul viitor!

Iată lista track-urilor prezente anul acesta la festival:

• Nea Costache by Kaufland
  • Stradale