🍽 Astăzi gătim LIVE cu Denis coaste în sos BBQ făcut în casă și cartofi wedges (rețetă)

Astăzi gătim din nou împreună, așa cum v-am obișnuit și m-am gândit să facem o porție numa’ faină de coaste. Așa că pentru această rețetă avem nevoie de:

• Scăricică porc 1 buc
• Bere 50 ml
• Cola 40 ml
• Cartofi 250 gr
• Ulei floarea soarelui 10 ml

Pentru început eu am spălat cartofii și i-am pus la fiert în apa cu sare până când a fost ușor să înfig furculița în ei, apoi i-am scos sub jet de apă rece pentru a opri gătirea și i-am scos într-un bol la uscat. Ulterior m-am apucat de sos-ul BBQ, așa că am tocat rapid 3 cepe și 4 căței de usturoi apoi am pus totul într-o cratiță cu puțin ulei și am lăsat totul să se călească bine.

După ce am finalizat acest proces, am aruncat în cratiță și roșiile de la conservă, am mai lăsat totul să fiarbă vreo 5 minute, apoi am pus puțină bere, cola și puțin sos BBQ pentru ai da o ușoară aromă de fum. Am mai lăsat totul să fiarbă 10 minute, am adăugat și puțin unt iar apoi am blendat toată nebunia asta până când am obținut o consistență fină și am adăugat sare și piper după gust.

Coastele le-am aruncat într-o tavă pe o hârtie pergament, cu puțină sare, puțin piper, sosul Bbq peste, puțină apă sau bere, am tras o folie de aluminiu peste și le-am băgat la cuptor pentru 3 ore la 180 de grade. Cartofii după ce s-au uscat i-am pus într-o baie de ulei până au devenit crocanți, și i-am condimentat cam cu ce aveam prin dulap.

Vă mulțumesc mult că vă uitați la clipurile noastre și nu uitați să lăsați un subscribe și un share dacă vă place munca noastră.

#LiveCooking #CoasteLaCuptor #Reteta

☎ TELEFON: 0722 640 239