Burger King a servit 15.000 de clienţi de la revenirea în România, în doar 7 zile

1982

Se pare că acele cozi interminabile de la Mega Mall pentru deschiderea lui Burger King au însemnat şi vânzări impresionante de burgeri. Românul e fan Whopper şi azi aflăm chiar de la BK că peste 15.000 de clienţi au fost serviţi în săptămâna de când s-a deschis restaurantul.

Vă reamintesc că pe 26 septembrie Burger King a revenit în România, deschizând prima sa locaţie în Mega Mall. Am fost la deschidere şi chiar dacă totul începuse pe la prânz, chiar şi seara era o coadă uriaşă. Am înţeles că acea coadă a continuat pe parcursul săptămânii şi nu scăpai fără să stai măcar 40 de minute sau chiar o oră la rând.

Am înţeles că aceşti 15.000 de clienţi serviţi reprezintă un record de vânzări în regiunea Europei Centrale şi de Est. Acolo AmRest are restaurante BK operate în Polonia, Cehia, Slovacia şi Bulgaria. Iată şi alte câteva statistici interesante de la deschiderea restaurantului:

• 4.200 de Whopper vânduți
  • 15.000 clienți serviți
  • 45 de angajați care au stat la dispoziția clienților, servindu-i
  • 12.000 de coroane oferite clienților
  • Peste 1.600 kg de cartofi prăjiți vânduți
  • Peste 18.000 de burgeri vânduți (a la carte și meniuri, nu doar Whopper)
  • Grătarul a funcționat peste 100 de ore în cele șapte zile, de la 09:00 la 23:00
  • Oreo Shake – cel mai popular desert vândut

În ziua deschiderii Burger King şi-a întâmpinat primii 100 de clienţi cu 100 de Whopperi gratuiţi. În plus, Burger King a oferit şi combo-uri de 2 burgeri plus unul gratis în primele zile după deschidere. A fost şi o promoţie specială pentru românii din diaspora, care accesând www.burgerking.ro puteau câştiga bilete de avion spre Bucureşti, pentru a gusta un Whopper.

Noi am încercat celebrul Whopper şi am avut o impresie bună despre el, detaliată aici. Cartofii au fost chiar excelenţi, ca şi sosul Honey Mustard.