Câte zile libere avem în acest an de Paște? Minivacanța începe pe 1 mai

Libere

Cu pași repezi ne apropiem de Paștele ortodox, iar asta înseamnă un singur lucru – zile libere. Putem pune la cale o minivacanță cu această ocazie, mai ales dacă lucrăm în sectorul bugetar unde liberele vor fi legate. Avem detaliile complete în rândurile de mai jos.

Zilele libere legale sunt 1 mai, 3 mai (Vinerea Mare), 5 mai (Paștele Ortodox), 6 mai (a doua zi de Paște). Guvernul a decis ca bugetarii să aibă liber și pe data de 2 mai, astfel că mini vacanța se leagă. Pentru ceilalți rămâne la alegerea managerilor dacă se dă liber și pe 2 sau nu, eventual vei lua o extra zi liberă din concediul cuvenit.

Elevii se vor bucura în schimb de o vacanță mai generoasă, în perioada 27 aprilie – 7 mai, adică 10 zile de pauză. Următoarele zile libere legale rămase pe 2024 sunt 24 iunie (a doua zi de Rusalii) și 15 august (Adormirea Maicii Domnului).

Celelalte sărbători pică sâmbătă sau duminică din păcate și mă refer aici la 1 iunie (Ziua Copilului), 23 iunie (prima zi de Rusalii), 30 noiembrie (Sf. Andrei) și 1 decembrie (Ziua Națională)