Berăria H primeşte un upgrade: sonorizare de 1 milion de euro (Cel mai mare sistem audio de tip install)

Berăria H, una dintre cele mai mari berării din Europa de Est a primit un upgrade serios. E vorba despre o sonorizare de 1 milion de euro, prin cel mai mare sistem audio de tip install din ţara noastră. E cea mai importantă investiţie de după deschiderea locaţiei.

Vorbim despre un sistem audio L-Acoustics, cel mai mare de tip „permanent install” de interior, dedicat şi customizat pentru Berăria H. La Berăria H au cântat nume mari, de la Billy Corgan de la Smashing Pumpkins la cele mai mari nume din rock-ul românesc, muzică de petrecere trap, pop. De sistemul acustic se vor bucura cei peste 4000 de participanţi ce pot fi concomitent la evenimentele din locaţie, atât la interior, cât şi pe terasă.

Principiile sistemului se bazează pe cele mai recente inovații, cu top-urile Kara II și subwooferele K28 în prim-plan, amplificate cu LA4x și LA12x. Aceste componente de înaltă calitate asigură un sunet imersiv și captivant, care aduce energia și emoția fiecărui moment live.

Dar nu doar publicul este privilegiat; artiștii beneficiază și ei de ultimele tehnologii. Upgradarea monitorizării de pe scenă aduce o schimbare majoră, cu monitoarele L-Acoustics X12, oferind artiștilor o încredere absolută în calitatea sunetului pe care-l aud în timpul interpretării lor. Clădirea a fost complet recablată, iar infrastructura a fost actualizată cu noi porți, grile de susținere și sisteme de prindere. Cu un total de peste 4 tone de echipament. Rack-urile, conectică și rețelistică au fost ajustate și optimizate pentru a crea o interfață perfectă între echipament și performanță.

Finalizarea acestui proiect a implicat certificarea și verificarea calibrării finale a sistemului, o etapă crucială asigurată cu experiența și competența lui Wili Klein, Application Engineer la L’Acoustics. Cu un portofoliu vast de succese și o cunoaștere profundă a tehnologiei, Klein a garantat că sistemul este pregătit să ofere cea mai înaltă calitate audio.

Recunoașterea în industria muzicală este demonstrată prin faptul că L-Acoustics este preferat de artiști de top precum Rammstein, Robbie Williams, Madonna, Adele, Maluma, J. Balvin, Rihanna, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, sau de festivaluri precum Untold, Tomorrowland, Coachella.

Iată şi impresii de la artiştii locali, care au auzit sistemul la treaba:

Radu Almașan (Bosquito): „Este incredibil cum poți să stai în orice punct din sală și să se audă impecabil. Din punctul ăsta de vedere nu știu unde există echipament mai performant în țară, și din cât am fost pe afară, mai greu și acolo”. „Acum chiar puteți să dați vina pe artiști dacă nu sună bine concertul” a declarat în glumă Radu, „deranjat” că live demo-ul făcut de Bosquito a avut doar 3 piese: „Noi eram pregătiți să mai cântăm cel puțin o oră”

„E un next-level”, „congrats L-Acoustics și Berăria H Johnuțule, abia aștept să cântăm aici” a spus entuziasmat Dorian Popa.

Și Adrian Minune, prezent la evenimentul de prezentare, s-a arătat încântat de noul sunet și de-abia așteaptă următorul concert, mai ales că și „feblețea” lui, Madonna preferă deasemeni L-Acoustics.