Descoperirea bucătăriei balineze la Taste of Bali din Timișoara

Astăzi explorăm o poveste culinară exotică direct din inima Timișoarei, la singurul restaurant balinez, „Taste of Bali„.

Începutul aventurii culinare

În compania prietenei mele, am decis să explorăm acest loc încântător pentru a degusta aromele și gusturile autentice ale bucătăriei balineze. Alegerea noastră s-a îndreptat către niște preparate delicioase: rulouri cu legume, opor de pui și clătite cu pandan și nucă de cocos.

Gustări care deschid apetitul

Preparatele au sosit surprinzător de rapid, iar rulourile umplute cu urechi de lemn, morcov și bambus ne-au încântat paleta gustativă. Sosul picant cu ardei iute a adăugat o notă răcoritoare și acrisoară, pregătindu-ne pentru felurile principale.

Opor de pui – surpriza serii

Oporul de pui, o supă consistentă cu pui, bambus, ciuperci, ceapă crocantă și un amestec de condimente în lapte de cocos, a fost revelația serii. Dulceața cocosului în combinație cu iuțeala ardeiului iute a creat o simfonie perfectă de arome.

Desertul – finalul perfect

Desertul, o clătită cu pandan, a fost punctul culminant al mesei, cu aspectul său fascinant și umplutura de cocos aducând o notă de prospețime și cremozitate.

În concluzie, vizita la „Taste of Bali” a fost o călătorie memorabilă în lumea bucătăriei balineze, fiecare preparat fiind o descoperire gustativă.

Nu uitați să dați like, să vă abonați la canalulDegustăm cu Denisși să distribuiți acest video pentru mai multe experiențe culinare alături de mine. Apăsați clopoțelul pentru notificări și împărtășiți conținutul cu prietenii!

Informații utile

• SITE: tasteofbali.ro