Lege nouă: Restaurantele din România vor trebui să ofere apă gratuit clienților

Ceea ce în străinătate era normalitate a ajuns în sfârșit și la noi. O nouă lege obligă restaurantele din România să ofere apă gratuit clienților. Și nu doar localurile, ci și cantinele și barurile.

Legea a fost votată de către deputați, care susțin că aceasta este o practică normală în toate țările europene și nu va afecta negativ veniturile companiilor care comercializează apă îmbuteliată. În general, românii cer apă alături de cafea, de băuturi spirtoase sau după masă. Eventual, alături de desert sau la cofetării. Totuși, deseori la restaurante și baruri ne trezim cu apă care are preț de 3-4 ori mai mare decât în supermarketuri.

Știu și exemple pozitive, de localuri cu cocktailuri, care oferă apă gratuit. La fel și câteva cofetării. Legea cea nouă se aplică și companiilor de catering, care trebuie să ofere apă clienților care o solicită. Patronii nu sunt prea încântați de idee, mai ales în perspectiva sosirii verii, când se consumă multă apă.

O soluție este de a oferi apă de la robinet, filtrată, evident. Apare evident și solicitarea ca autoritățile să testeze apa de la robinet din restaurante.

Proiectul de lege a fost adoptat în Camera Deputaților și acum trebuie trimis Președintelui Klaus Iohannis pentru promulgare. Se pare că și instituțiile publice sunt obligate să ofere apă potabilă celor care intră în sediile lor. Mă gândesc dacă se aplică asta și la un Mega Image cu Salad Bar sau la alte supermarketuri unde ai și zonă de mâncare preparată pe loc.

Trebuie definită calitatea apei servite spre client, conform lui Daniel Mischie, vicepreședintele HORA.