Gourmandia Festival Începe pe 25 iulie la Plaza România: eveniment pentru pasionaţii de street food

Cumva zona de Vest a Capitalei a cam fost lipsită de evenimente de tip Street Food. Sectorul 3 le are lângă Park Lake, Sectorul 4 are Parcul Tineretului sau Carol, iar Sectorul 1 are Herăstrău. Pentru sectorul 2 ar fi Parcul Circului cred sau Mega Mall pentru răsfăţuri de gen. Sectorul 6 are în sfârşit un eveniment de acest tip, sub numele de Gourmandia Festival. Avem detalii mai jos.

Gourmandia Festival are loc între 25 şi 28 iulie la Plaza Mall, unul dintre cele mai vechi centre comerciale din Bucureşti. Dacă nu mă înşeală memoria a fost primul loc unde s-a deschis Starbucks în România, ceea ce nu e puţin lucru. Ei bine aflaţi că începând de pe 25 iulie de la ora 10:00 până la ora 22:00 veţi descoperi peste 10 food trucks cu bunătăţi.

Intrarea la eveniment este liberă şi veţi avea parte şi de un număr muzical şi divertisment. În meniu se află burgeri, hot dog, preparate săseşti sau italieneşti, gofre, îngheţată sau kurtos. Iată lista de food truck-uri participante:

• ZECaffe
  • Happy Beck Food
  • MIZILICURI La Ideea
  • Delicii pe Roţi
  • Mr. Cârnăţescu

Mărturisesc că nu am auzit de unele dintre aceste van-uri, mai ales de ultimul şi sunt curios dacă Wurstwagen şi Bătrânu’ Sas au în sfârşit concurenţă. Bănuiesc că aceste truck-uri se vor afla în parcarea mall-ului, deci vremea va avea un rol mare în succesul acestui eveniment. Aşteptăm şi detalii despre artiştii care vor cânta acolo şi eventual ce alte truck-uri mai vin.

Pot recomanda doar BAZ Burgers, fiind singuri încercaţi de mine şi având o carne de vită de calitate, dar şi cantităţi generoase.