KFC testează o reţetă de sandviş cu pui şi pufuleţi cu brânză

Americanii sunt morţi după Cheetos, pufuleţii aceia galben/portocalii cu brânză, pe care noi în România îi ştim ca Lotto. KFC a decis să ia această pasiune şi să o combine cu sandvişurile sale cu pui prăjit. Ce a ieşit aflaţi mai jos.

KFC a lansat în câteva state din SUA aşa numitul „Cheetos Sandwich”, care după cum îi spune numele este un sandviş cu pufuleţi cu brânză. Include două chifle, sos, o bucată mare de pui prăjit şi sper eu şi ceva legume sau murături, ca să nu fie chiar totul aşa înnecăcios şi greu de înghiţit. Carnea este un Extra Crispy Chicken Fillet, cu un sos special de Cheetos.

Există şi maioneză în acest sandviş şi comunicatul oficial nu zice nimic de legume, deci bănuielile mi se confirmă: uscat şi crocant. Preparatul se află în teste deocamdată în câteva regiuni din State şi nu e clar dacă va rămâne în meniul principal KFC sau nu. Se pare că atât fanii Cheetos, cât şi cei KFC sunt încântaţi de acest experiment.

Oferta este disponibilă pentru o perioadă limitată, doar în Carolina de Nord, Virginia şi Georgia. Dacă se cumpără destule sandvişuri atunci preparatul se va lansa naţional şi eventual şi global. Ideea de nachos în sandviş a fost deja încercată, aşa că pufuleţii erau următorul pas. Aşteptăm şi sandvişuri cu alune.