România, ţara pizzei? Se comandă o pizză la fiecare 5 secunde în ţara noastră (Analiza Glovo)

Glovo România ne dezvăluie o statistică tare interesantă azi, care indică faptul că se comandă o pizza la fiecare 5 secunde în ţara noastră. Analiza a fost realizată cu ocazia Zilei Internaţionale a Pizzei, sărbătorită chiar azi, pe 9 februarie.

Consumul de pizza din România rămâne la nivel ridicat, iar în ultimul an s-au vândut peste 5 milioane de bucăţi la noi. Astfel, la nivelul reţelei internaţionale Glovo, România ocupa locul 2 în lume, cu privire la numărul de comenzi de pizza şi primul loc în Europa de Sud-Est. Cele mai multe livrări se fac în Capitală, cum era de aşteptat.

În mod şocant, în Bucureşti se comandă mai multă pizza decât în Roma sau Barcelona. Cifrele Glovo ne mai arată şi că avem un mare fan pizza în Iaşi, care pe parcursul anului 2023 a comandat 596 de pizze. Cea mai scumpă comandă de pizza a avut valoarea de 3958 lei şi a fost plasată de cineva din Constanţa. În plus, ziua cu cele mai multe comenzi de pizza din an a fost 8 martie 2023, când s-au livrat peste 24.000 de pizze.

Sunt sigur că sunteţi curioşi şi ce tipuri de pizza se savurează la noi. Ei bine cele mai comandate tipuri sunt Diavola, Quattro Stagoni, Quattro Formaggi, Margherita şi Capriciosa. Vinerea şi sâmbăta sunt zilele preferate pentru comenzi de pizza, 32% din comenzi fiind plasate în acele zile.