Supradoză de îngheţată: Park Lake anunţă Ice Cream Festival, de pe 8 iunie

Pentru că e vară nu ne mai arde de deserturi ca papanaşi sau plăcinte, ci ne orientăm spre îngheţată. Park Lake Shopping Center organizează în această săptămână o adevărat sărbătoare a îngheţatei, prin intermediul evenimentului Ice Cream Festival la Park Lake.

Sincer să fiu e prima oară când aud de un festival axat exclusiv pe îngheţată, deci e binevenit în acest weekend. Totul are loc între 8 şi 10 iunie, în intervalul 10:00 – 20:00 în grădina centrului comercial din Parcul Alexandru Ioan Cuza. Va fi un eveniment la care cei mici sunt invitaţii speciali şi ei vor avea parte de surprize, promit organizatorii.

De la ora 16:00 vor avea loc ateliere de modelat baloane colorate, face & body painting, mascote, workshop-uri de confecţionat flori prin colaj şi pictura pe ipsos. Cât despre bunătăţi, trecem dincolo de îngheţata Emilia pe care o găseam în mall şi putem degusta deserturi de la următoarele food truck-uri:

• Mr. Cannoli
  • Puro e Bio
  • Mixology
  • Cookies Corner
  • Coffee Bike

Cum se anunţă un weekend torid, această sărbătoare a gelateriilor şi cofetăriilor pe roţi e binevenită. Vă recomand Mr. Cannoli, pentru că am degustat bunătăţile lor la Street Food Heroes şi am rămas cu o impresie mai bună decât la cannoli din Italia.

Îngheţata Thai a strâns o coadă la care stăteai o oră acum un an la Romexpo şi a făcut o senzaţie uriaşă. Implică o plită specială şi arome asiatice unice.

Sursa foto