Celebrul show culinar Chefi la Cuțite se desparte de toți cei 3 jurați ai săi; Care este motivul despărțirii?

Chefi la Cuțite

Finalul de săptămână vine cu vești neașteptate din lumea culinară, mai precis din partea show-ului Chefi la Cuțite. Celebra emisiune televizată trece printr-un impas, ca urmare a despărții de toți cei 3 jurați ai săi. Florin Dumitrescu, Cătălin Scărlătescu și Sorin Bontea renunță la rolul de chefi și avem motivele acestei despărțiri în rândurile de mai jos.

Se pare că totul are de-a face cu refuzul celor 3 jurați de a participa la filmările din octombrie 2023, precum era stipulat în calendarul de filmare ce datează încă din martie 2023. Jurații și-au afirmat refuzul cu foarte puțin timp înainte de data stabilită pentru filmările noului sezon. Totul s-a întâmplat pe repede-înainte și aflăm că pregătirile pentru noul sezon erau într-un stadiu extrem de avansat.

Pe de altă parte, motivul juraților de la Chefi la Cuțite este pus pe seama oboselii, cu toate că între filmări a existat o pauză de 6 luni. Orice încercare de rezolvare a situației a eșuat, astfel că cei 3 chefi vor fi înlocuiți în sezonul 3. Motivul oboselii a fost confirmat și de către Chef Florin Dumitrescu într-o postare de pe pagina sa de Facebook în care declara că „Cea dintâi condiţie a fericirii e liniştea sufletului.”

Avem și o declarație din partea Monei Segall (producător emisiune):

„Spre marea mea surprindere, cu mai puţin de o lună înainte de începerea filmărilor, am aflat că ei sunt prea obositi ca să mai continue acest proiect, lucru pe care mie, personal, nu mi l-au spus niciodată. Ştiu cât de mult te consumă fiecare sezon, câtă energie îţi trebuie ca să îl duci la ca-păt, că e nevoie de timp pentru a te încărca din nou, dar mai ştiu că eu am avut alături nu doar 3 personaje care făceau parte dintr-un juriu, ci 3 oameni profesionişti, care după atâţia ani înţeleg televiziune, înţeleg şi ştiu ce presupune pregătirea acestui format, ştiu că aceste decizii luate în ultimul moment impactează o echipă de peste 150 de oameni şi nu pot fi remediate într-o lună de zile.”

Cum orice încercare de continuare a emisiunii în formula anterioară a eșuat, așteptăm în perioada următoare prezentarea noii distribuții. Sezonul 12 are ultimele battle-uri programate pe 15 octombrie, iar marea finală pe 18 octombrie.