Gourmand Festival Bacău începe pe 9 august în Parcul Cancicov

Cel mai nou festival de muzică şi mâncare stradală este Gourmand Festival Bacău, care debutează pe 9 august şi se întinde pe 4 zile. Are loc în Parcul Cancicov din Bacău şi se axează pe muzică live, savurată în vreme ce publicul degustă gofre, burgeri şi clătite.

S-au anunţat food truck-uri cu burgeri, mâncare asiatică, pizza, paste, clătite, gofre şi îngheţată evident. Limonadă, vin, prosecco şi sucuri naturale vor fi de asemenea în meniu. Şi lista de artişti e destul de generoasă, incluzându-i pe Alex Velea, Anda Adam, DJ Project, Lino Golden şi Grasu XXL. Printre bunătăţi se mai află şi mâncarea asiatică (poate Nori Yakitori), cea mexicană şi hot dogs (poate cu influenţe săseşti).

Judecând după posterul evenimentului, burgerii ar trebui să fie la loc de cinste. Mă aştept ca pe măsură ce ne apropiem de eveniment să înceapă să vină şi numele de food truck-uri care ajung la Bacău. Evenimentul este kid-friendly şi poate şi dog friendly, rămâne de văzut. La o lună după evenimentul din august va poposi şi Street Food Festival la Bacău, tot în Parcul Mircea Cancicov.

Acela va avea şi zona de filme, Wine Garden şi va avea loc între 6 şi 9 septembrie. Sperăm că vremea să ţină cu cei din Bacău.

Sursa foto