KFC lansează burgerul „I Love You Bacon”, cu 3 straturi generoase de carne

În vreme ce Burger King şi McDonald’s se tot duelează în burgeri cu tot mai multă carne, KFC s-a mulţumit să ne ofere sandvişuri mai mititele şi la preţuri mai bune. Acum şi carnivorii vor avea motiv să meargă la KFC, care va lansa în Marea Britanie burgerul „I Love You Bacon”.

Acesta debutează pe 6 mai şi include 3 straturi de carne. Va fi disponibil pe o perioadă limitată şi va costa 5.39 lire sterline, adică în jur de 30 de lei, ceea ce e foarte mult pentru un singur sandviş. Va fi disponibil şi la livrare, iar reprezentanţii KFC au recunoscut că lansarea acestei opţiuni pentru carnivori vine într-un moment inoportun, când veganismul e în creştere.

Sunt totuşi mulţi iubitori de bacon şi din ce văd în imaginile promoţionale noul burger vine cu dublu strat de cheddar şi dublu strat de bacon, între care se află o bucată generoasă de pui prăjit. Posibil să apară şi ceva sos barbecue sau ketchup în zona inferioară a burgerului. Între timp KFC încă lucrează la o variantă de „pui prăjit” pentru vegani, care să imite perfect gustul clasic, dar să fie realizată din plante.

Reţeta este ţinută secret deocamdată. Am putea vedea un preparat de gen la anul de abia.