Poveşti Urbane este o nouă producţie TV semnată Paprika; Robert Petrescu o va prezenta

TV Paprika îşi îmbogăţeşte grila de programe cu o nouă producţie locală numită „Poveşti Urbane”. Emisiunea este prezentată de Robert Petrescu şi va avea premiera pe micul ecran pe 23 mai de la ora 18:30. Această producţie este despre culturi, străzi, reconstruirea mâncării într-un mod… arhitectural.

Robert Petrescu ne trece prin mirodeniile chioşcurilor indiene, ingrediente din cartiere chinezeşti, mâncare stradală. Vom ajunge din Amalfi, Italia până la taberele din Osaka. Emisiunea „Poveşti Urbane” are 16 episoade a câte jumătate de oră şi va fi difuzată de luni până vineri, iar fiecare dintre episoade este plin de arome şi surprize culinare. Fanii de pe Facebook ai TV Paprika au parte de reţete din emisiune, surprize şi sfaturi de gătit chiar de la gazdă.

Robert are 37 de ani, este tătic şi stomatoloc, dar pasiunea pentru arta culinară îi domina viaţa. A făcut primii paşi în bucătărie încercând reţete de pe bloguri, apoi a trecut la cărţi de gătit serioase, din care a găsit bucate pentru cei apropiaţi. Ulterior avea să inaugureze primul food truck cu specific japonez din România, iar acum împarte reţetele sale şi secretele culinare cu telespectatorii TV Paprika.

Iată un citat relevant al gazdei:

„Nu am înțeles niciodată ce reprezintă „timpul”, de unde vine, unde se duce și ce lasă în urma lui, Cred totuși că își lasă trecutul, dar și trecutul are limba lui și de asta sunt sigur. Aici este vorba despre ACUM! Despre străzi și mâncare într-un stil actual, extrem de urbanizat”.

Există şi un concurs asociat noii emisiuni, despre care aveţi detalii aici.