Românii iubesc pizza! 207 pizza comandate pe oră în ţara noastră conform unui studiu Tazz

După ce am aflat că românii iubesc burgerii şi shaorma, azi aflăm că le place şi pizza foarte mult. Cât de mult? Conform unui studiu Tazz, suficient de mult cât să comande 207 de pizza pe oră.

Totalul ajunge la aproape 5000 de pizza comandate zilnic şi peste 150.000 comandate lunar. În perioada ianuarie-septembrie 2023 au fost livrate 329.999 de pizza în Bucureşti, acesta fiind oraşul cu cele mai multe comenzi înregistrate în aplicaţie. Este urmat de Cluj, Timişoara, Braşov şi Iaşi. Totuşi recordul pentru comanda cu cel mai mare număr de pizza înregistrat în aplicaţie este deţinut de către oraşul Botoşani. Acolo cineva a comandat 39 de pizza incluse în aceeaşi comandă.

Seara, în intervalul 18:00 – 22:00 se comandă cel mai des pizza, acoperind 50% din totalul comenzilor. Ora de vârf este 19:00, iar pofta nocturnă de pizza nu trebuie neglijată, deoarece sunt peste 25.000 de comenzi între orele 12:00 AM şi 06:00 AM. Şi acum lucrurile cu adevărat interesante: ce specialitate de pizza are cel mai mare succes pe Tazz?

Românilor le place pizza Prosciutto e Funghi, pe locul întâi în toate cele 4 mari oraşe în care Tazz livrează, Bucureşti, Cluj, Timişoara, Braşov. Apoi mai au succces şi Diavola, Quattro Stagioni şi Margherita. Pe lângă pizza clasică, românii sunt tentaţi şi de opţiuni vegetariene şi vegane. 17.000 de astfel de comenzi au fost realizate, aproximativ 1.32% din totalul comenzilor plasate în aplicaţie.

16 iunie a fost ziua cu cele mai multe pizze comandate, cu 57% mai mult decât media zilnică, pentru un total de 7812 pizza comandate. Preţul mediu pentru o pizza în Bucureşti este de 43 de lei.