Târgul de Paşte Tradiţii şi Flori de Sărbători începe la Bucureşti pe 20 aprilie; Iată detalii!

Ultimii 2 ani au adus o împodobire ciudată a Capitalei în perioada Paştelui. Am avut ouă uriaşe şi iepuri creepy în Piaţa Constituţiei, iluminat stradal ca de Crăciun acum 2 ani şi foarte multe food trucks în Herăstrău în 2018. Suntem deci curioşi să vedem ce ne-a pregătit primăria în acest an. Târgul de Paşte din Bucureşti, ediţia 2019 se numeşte „Tradiţii şi Flori de Sărbători” şi avem detalii despre el mai jos.

Parcul Herăstrău/ Parcul Regele Mihai I găzduieşte acest eveniment, care are loc la intrarea Charles de Gaulle ca şi anul trecut. Totul se desfăşoară între 20 şi 29 aprilie 2019 şi se axează pe artă populară şi tradiţii autentice. Se vor aduna producători şi meşteşugari din toată ţara, prezentând haine, podoabe, produse de olărit, dar şi preparate culinare.

Veţi putea vizita târgul zilnic între orele 10:00 şi 21:00. 70 de căsuţe vă aşteaptă în parc, iar pe lângă zonele cu meşteşugărit şi preparate culinare româneşti va fi şi o zonă gastronomică cu gustări calde. Sunt pregătite şi ouă încondeiate şi decorate tradiţional, ii, icoane pictate, obiecte din piele, bibelouri şi altele.

La degustări vom găsi pască, cozonaci, prăjituri de casă, sarmale, ouă umplute, fripturi, mezeluri şi brânzeturi din toată ţara. Târgul este cu intrare liberă şi a ajuns deja la ediţia cu numărul 10. Probabil vom avea şi ceva concerte spre finalul celor 9 zile şi mă aştept şi la food trucks, ca anul trecut. În 2018 puteai mânca waffles, plăcinte, wurst, burgeri, coaste şi mâncare mexicană la truck-uri.

Sursa foto