Timişoara Craft Beer Festival debutează pe 15 iunie în Parcul Rozelor, Homefresh participă

Am intrat oficial în sezonul festivalurilor berii şi nucleul pare să fie Timişoara. Am avut deja acolo un eveniment dedicat berii Timişoreana, iar acum ne întoarcem spre Craft Beer, prin intermediul lui Timişoara Craft Beer Festival.

Totul are loc în Parcul Rozelor şi include şi experienţa culinară Home Fresh. Aceştia sunt un serviciu de livrare de tip home cooking. Îţi aduc ingrediente porţionate la fix, împreună cu instrucţiuni de gătit pas cu pas. Sunt un business timişorean foarte promiţător şi îi veţi găsi la eveniment.

Multiple alte sub-evenimente sunt incluse aici, spre exemplu Whisky Meets Craft Beer. Acesta este un workshop realizat cu sprijinul Rifco Trading. Este îmbinarea a două băuturi care teoretic sunt din zone diferite (whisky/bere), dar rezultatul e surprinzător de bun. La acest workshop taxa de participare este de 100 de lei şi sunt doar 20 de locuri.

Revenind totuşi la bere, iată câteva branduri de bere locală care participă la eveniment:

• 1717 Bere Artizanală
  • Hop Hooligans
  • Bere Nemţeană
  • Bere artizanală Sikaru
  • Urban Brewery Zăganu

Pe lângă bere, puteţi degusta şi cidru artizanal, de la Harvester Cider şi Cidru Clarks. În curând vor fi anunţate şi food truckuri şi mâncare stradală cu standurile aferente. Cât despre muzică, veţi putea asculta Blazzaj, Karpov not Kasparov, The Case, K-lu, Rapala, Angel Jivcu, Calibro 45 şi Colin Klix.